Kategórie
Najnovšie komentáre
Žiadne komentáre
Hľadanie

Čo je to aquascaping

by
Pridať do obľúbených0

Aquascaping - hobby, alebo druh moderného umenia.

 je umenie zariaďovania akvária estetickým zoskupením  kameňov, dreva a vodných rastlín. Ryby nie sú hlavným estetickým prvkom  týchto akvárií, niekedy úplne chýbajú.
Dôraz je kladený na minimalizmus  a zloženie sa zväčša riadi pevnými pravidlami.

Samotný termín aquascaping je pomerne nový, vznikol v roku 2000 preto, aby sa odlíšil od holandského typu  akvária. Vznikol ako inšpirácia z pôvodnej  japonskej záhradnej architektúry.Rozvinul a  spopularizoval ho  Takashi Amano (1954-2015),


  

Následne inšpiroval  mnoho jeho nasledovníkov po celom svete. V súčasnej dobe mnoho aquascaperov čerpá inšpiráciu z príroda, lesy, hory, potoky ...


  

Moderný aquascaping je synonymom univerzálneho  prírodného designu.


Holandské  akvárium

používa širokú škálu rastlín a využíva ich farebnosť a výšku a textúru. Štýl by sa objavili v Holandsku okolo roku 1930. Približne  80% z akvária sa zaplní rastlinami . Veľké stonkové  rastliny maskujú zadné sklo akvária a slúžia hlavne ako kryt technického vybavenia nádrže. Pravidelný zostrih a následné  rozsadzovanie rastlín ich udržujú husté a vzhľadné. Akvárium, okrem iného, vyžaduje neustále prihnojovanie kvapalnými hnojivami a plynným CO2. V holanskom type akvárií sa preto zvyčajne ryby nechovajú.

Biotopné akvárium

je navrhnuté tak, aby reprodukovalo čo najpresnejšie určité prirodzené prostredie vodného biotopu, v závislosti od svojej zemepisnej polohy. Tu je kladený dôraz na čo najdokonalejšie  napodobenie prírody, vrátane kvality vody, pH, tvrdosti a sfarbenia vody. Substrát, kamene, drevo, rastliny, a dokonca aj ryby sú obmedzené na to, čo možno nájsť napr. v určitom úseku rieky. Najčastejšie sa napodobujú  Amazonka, ázijské toky a africké jazerá.


Súvisiace články

Menu

Nastavenia

Kliknite pre viac produktov.
Žiadne produkty neboli nájdené

Vytvorte účet na pridanie do obľúbených

Prihlásiť sa

Vytvoriť účet zdarma na použitie zoznamu prianí

Prihlásiť sa