Kategórie
Najnovšie komentáre
Žiadne komentáre
Hľadanie

Ako rozmiestniť kamene v Prírodnom akváriu

Kamene v prírodnom akváriu - stone hardscape

2020 R.Hvizdoš

Aquascaper, ktorý je fanúšikom prírodných akvárií, sa určite stretol s 
Iwagumi
 (kamennou formáciou). 
Takashi Amano sa na začiatku 20. storočia, začal zaujímať o vytvorenie vodnej scenérie s pomocou rozloženia skál. Preto študoval 
Suiseki, umenie vytvárania miniatúrnych scenérií na lakovanej miske. Amano si uvedomoval aj podstatu japonskej záhrady, kde kamene sú piliere kompozície. Tieto tradičné poznatky a vlastné experimenty, mu pomohli pri vytváraní štýlu Iwagumi.

Kamene sú piliere aquascape, akonáhle je skalný útvar správne umiestnený, zvyšok krajiny logicky zapadne na svoje miesto.

Skôr než začnete s tvorbou skalnej kompozície, zožeňte si väčšie množstvo kameňov . Pri tvorbe nového dizajnu sa to určite vyplatí. Tiež potrebujete výber rôzne veľkých kameňov. Musíte nájsť skaly, ktoré majú charakter. Členitosť ich povrchov, viac záhybov a puklín umožní neskôr ich presnejšie a komplexnejšie rozloženie. 
Cieľom je nájsť skupinu skál, ktoré majú rovnaký typ a farebnú schému, ale líšia sa vo svojich individuálnych detailoch, vzorkách, tvaroch a kontúrach. Po usporiadaní v aquascape sa skaly objavia ako zjednotená zbierka s jasným zameraním, zatiaľ čo každá skala si zachováva svoje vlastné charakteristické vlastnosti. Preto je pri výbere kameňov dôležité, mať na mysli ich účel .

Názvoslovie kameňov na základe ich veľkostí, poskytuje výborné vodidlo pre tvorcu prírodného akvária.

Prvý kameň, umiestnený v Iwagumi, je primárny alebo veľký kameň Oyaishi -ohnisko. Má byť umiestnený v centre zoskupenia. Môže byť mierne naklonený, napríklad v predpokladanom smere toku vody, čím sa získa prirodzený vzhľad.

Po kameni Oyaishi je umiestnená druhá najväčšia skala, Fukuishi . Tento je umiestnený na ľavej alebo pravej strane od Oyaishi . Jeho úlohou je zvýraznenie veľkosti Oyaishi a vytvárať napätie - charakteristické vo všetkých Iwagumi usporiadaniach.

Nasleduje kameň Soeishi, je umiestnený v ležatej polohe, ktorá ešte vyzdvihne pozíciu najväčšieho kameňa.
Štvrtý a posledný kameň je Suteishi, ktorý je umiestnený v oblasti, ktorá dokončí celý skalný útvar. Nie je určený na to aby vynikol a je často skrytý za rastlinami, preto sa nazýva aj " obetný kameň."

 

Jednoduché a nekomplikované kompozície sú v štýle Sanzon Iwagumi. alebo "trojpólová skalná formácia". Ako naznačuje jeho názov, používajú sa len tri kamene, Oyaishi, Fukuishi a Soeishi. Tento štýl je koncipovaný na výšku a populárny medzi nano-aquascapermi, pretože nevyžaduje veľa miesta.

 

Okrem Oyaishi môže byť niekoľko, alebo dokonca väčšie množstvo Fukuishi, Soeishi a Suteishi, pričom počty kameňov sa prirodzene zvyšujú, čím sú jednotlivé kamene menšie.

 

Vždy stojí za to pokúsiť sa rozmiestniť kamene podľa vlastnej predstavy. Hoci porušíte vyššie uvedené pravidlá, môže byť výsledný efekt výborný. Udivuje ma, že sme prirodzene priťahovaní k vzorcom náhodnosti a dokonca k chaosu, ale keď sa pokúšame vytvoriť niečo estetické, inštinktívne sa vrátime k naučeným, štylizovaným vzorom, čo pre prírodné scény, ktoré chceme vytvoriť, je veľmi neprirodzené a nepríjemné. Použitie nepárneho počtu kameňov (3, 5, 7 – 21) zabraňuje tejto tendencii, a pomáha urobiť Iwagumi atraktívnejším a prirodzenejším. Podobne zabránte tomu, aby sa scéna zobrazovala ako rozdelená, napríklad s párnym počtom kameňov na oboch stranách.

 

 

Súvisiace články

Čo je to aquascaping

byR. Hvizdoš
Zanechajte komentár
Zanechajte odpoveď
Prosím login na uverejnenie komentáru

Menu

Nastavenia

Kliknite pre viac produktov.
Žiadne produkty neboli nájdené

Vytvorte účet na pridanie do obľúbených

Prihlásiť sa

Vytvoriť účet zdarma na použitie zoznamu prianí

Prihlásiť sa